Access veritabanı kullanarak sayaç kontrolü hazırlama

Arif Ceylan/ Mart 29, 2012/ VS 2010 Asp.net C#-Access Veri Tabanı/ 0 comments

Access veritabanı oluşturup içerisinde sayac adlı bir tablo oluşturuyoruz.(vt.mdb)

Kullanıcıların ip numarası ve girdiği günün tarihi eğer daha önce kaydedilmemişse sayac tablosundaki ilgili alanlara kaydettirilecek. Tüm kullanıcıların ip bilgileri sayfa ilk yüklendiğinde bu tabloya kaydettirilecek ve daha sonra bugün, dün ve toplam girenlerin sayıları alınıp labellere yazdırılacak.

Web sitemizde istediğimiz yerde sayacı gösterebilmek için web user control oluşturalım ve adını sayac.ascx yapalım.(add new item->web user control)

Veritabanımızı da App_Data klasörüne alalım.

Sayac.ascx içerisindeki tasarımımızı hazırlayalım. Yazıların düzenli olması için bir tablo ekliyoruz. Insert ->new table

Tablo içerisine sol tarafa açıklamaları yazıp, sağ bölüme labelleri ekleyelim. Labellerin id özelliğini lbldun,lblbugun,lbltoplam yapalım.

Sayac.ascx in kod bölümüne geçelim. (sağ click->view code)

Veritabanı oledb işlemleri için namespace ekleyelim.

Pageload olayına kodlarımızı yazalım.

İşlemler bitti. Şimdi kontrolümüzü aspx sayfasına yerleştirelim. Bunun için herhangi bir aspx sayfasına solution explorerdan sayac.ascx dosyamızı sürüklememiz yeterlidir.

Sayfamızı çalıştıralım.

 

Kolay gelsin.

Gelen arama terimleri:

  • asp net c# access veritabanı işlemleri
  • asp net ile access veri tabanı bağlantısı
  • veri tabanı hazırlama

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">
*
*