Tableview veritabanından veri doldurma ve ekleme-Javafx dersi 3

Arif Ceylan/ Aralık 21, 2014/ Javafx/ 2 comments

Mysql veritabanındaki bir tablomuzdaki verileri tableviewe aktaracağız. Öncelikle mysql yönetimi için xamp ve phpmyadmin kullanıyorum. Standart kullanıcı adı root. Parola boş. Port 3306

Veritabanımın adı java, tablonun adı da bilgi. Aşağıda resmini görebilirsiniz.

Yeni bir javafxml uygulaması oluşturalım. Otomatik olarak bir düğme ekliyor ve label ekliyor. Labeli kullanmayacağım için siliyorum. Butonun click olayında da verileri dinamik olarak tableviewe dolduracağım.

Fxml dosyamıza çift tıklayıp tablviewdeki satırları scene builderdan silelim. Tableviewin adını tableview yapalım. (fx:id özelliği)

Tableviewi formun üstüne soluna ve sağına yapıştırmak için tableviewi seçip layout bölümündeki üst sol ve sağ değerlerini 0 yapıyorum. Burda formumuz büyütülse de tableview de ona bağlı olarak büyüyecektir. Butonumuzu da aynı şekilde alt ve sağa yapıştırabiliriz.

Sütunların tablo içerisinde tablonun genişliğine göre otomatik boyutlanması için tableviewin propertiesinden contrained-resize ı seçiyoruz.

Veritabanı bağlantısı için DBConnect.java adlı bir dosya oluşturalım. Static bir sınıf olduğu için yeni bir nesne oluşturmadan direkt metodlarını kullanabileceğiz.

Kodlar

 

Tabii jdbc mysql kütüphanesini de uygulamamıza import etmemiz gerekiyor.

Library klasöründe sağ tıklayıp Add librarye tıkladığımızda gelen pencerede mysql jdbc driveri seçelim.

Documentcontroller.java dosyamızı açıp tableviewimizi tanımlayalım.

tablodoldur metodumuz da aşağıda.

 

Butona tıkladığımızda tabloyu dolduracak kodumuzu yazalım.

 

Burada sütunları silme metodunu butona ikinci defa tıklandığında önceki sütunları kaldırmayıp yanına sütunlar eklediği için yerleştirdim. Yani tablonun sütunlarını silip yeniden dolduruyor.

Programımızı çalıştırdığımızda butona tıkladığımızda verilerin tabloda çağırıldığını göreceğiz.

Şimdi FXML dosyamıza scene builder içerisinde bir buton ve textfield ekleyelim. Butona tıklayınca textfielddeki adı tablomuze eklesin ve tableviewi yenilesin.

Textfieldin prompttext özelliğine adı yazın yazıyorum. Butonun da text özelliğine ekle yazıyorum. Textfieldin fx:id özelliği de txtad olsun.

Butona tıkladığımızda çalışacak olan metodu da onaction içerisine yazalım.

Action adı handleEkle.

Şimdi controllerimize kodlarımızı yazalım.

 

Programımızı çalıştırdığımızda textfielde değeri girip ekleye tıkladığımızda veritabanına eklendiğini ve tablomuzun yenilendiğini göreceğiz.

FXMLDocumentController.java dosyamızın tam kodu;

Resimleri ofis dosyasından aktardığım için biraz bozmuş ama açıklamalarını yazdım.

Kodları indirmek ve incelemek için tıklayın.

İyi çalışmalar

Gelen arama terimleri:

  • CellDataFeatures
  • java tableview veri

2 Comments

  1. çalışmıyor. bir kere bir main yok yani giriş noktası.
    çalışır şekilde varsa tekrar link atarmısınız?

    1. Merhaba. Şansınıza projenin kaynak kodlarını buldum. https://yadi.sk/d/r_q2C80jucb7q linkten indirebilirsiniz. Veritabanını da bendeki gibi ayarlamanız gerekiyor. iyi çalışmalar.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">
*
*