Android Studio 2019 Navigation Drawer kullanımı, activityler arası gezinme

Arif Ceylan/ Ocak 22, 2019/ Android Programlama, Mobil/ 0 comments

Herkese merhaba.

Daha önce android studio ile android uygulaması geliştirmek üzere bir çok örnek ve ders yayınlamıştım. Android Studio gün geçtikçe yenileniyor ve kolaylaşıyor. Navigation Drawer oluşturma ve activity ler arası gezinme artık çok kolay. Bunun üzerine bir örnek yapalım.

Öncelikle yeni bir proje oluşturalım.

Yeni proje için minimum level olarak Android lollipopu seçiyorum.

Daha sonrasında da Android studio içerisindeki hazır activitylerden navigation draweri seçiyorum. Aşağıdaki resimde görebilirsiniz.


Proje açıldıktan sonra Navigation Drawer hazır olarak geliyor. Avd Manager ile emulatörü çalıştırıp MainActivity i run düğmesi ile çalıştırdığımızda sonucu görebiliriz.

res klasörü içerisindeki menu klasöründeki activity_main_drawer dosyasında menüdeki  metinleri değiştirebiliriz.

Şimdi de yeni bir activity oluşturup menu içerisindeki itemlardan ona bağlantı verelim.

Yeni bir activity oluşturmak için;

Oluşturduğumuz Activtye bağlantı verdikten sonra sol üstte geri dön düğmesi olması için üst activitysini seçmemiz gerekiyor. Alttaki resimden görebilirsiniz.

Oluşturduğum yeni activity Main2Activity ismine sahip. MainActivity dosyasındaki kodlar içerisinde drawerdaki menünün maddelerine tıklandığında yapılacak işlemler mevcut.

Camera linkine tıklandığında yeni oluşturduğumuz activitye gitsin. Bunun için bir intent oluşturup o activitye gitmesini sağlıyorum. Yazacağınız kodlar aşağıda;

camera import bağlantısına tıklayınca yeni activty i açıyor ve sol üstte geri dön butonu çıkıyor, geri dönülebiliyor. Bu kadar basit.

İyi Kodlamalar 😉

Share this Post

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
*
*