Illustrator CS6’ya giriş

Arif Ceylan/ Ağustos 12, 2013/ İllustrator/ 0 comments

Adobe illüstratör ile vektörel grafikler çizebiliriz. Vektörel grafikler temelde çizgiler ve bezier eğrilerinden oluşur. Bu sebeple ölçeklendirme işlemlerinde de bir kayba uğramaz, bozulma olmaz.

Adobe illustratörde her bir şekil path(yol) olarak adlandırılan çizgilerden oluşur. Bu sanal çizgiler renklendirilerek çizgileri oluşturur. Kapalı yolların içerisi de doldurularak içi dolu şekiller oluşturulabilir.

Yollar çizilirken tutturma noktaları (anchor) kullanılır. Tutturma noktalarını referans alarak yolun biçimi kolayca değiştirilebilir, eğip bükülebilir.

İllustrator …

Üstbölüm menü çubuğu, menu çubuğunun altı kontrol paneli, sol bölüm araçlar paneli, sağ bölümde paneller, orta bölüm grafik çizim alanı.

Sağ alt köşesinde nokta bulunan araçlara basılı tutularak içindeki benzer araçlara ulaşılabilir. Örn: üstteki resim. Ayrıca Alt araçlar

Araçlar paneli ile görünüm modları.

Bazı araçlara çift tıklandığında seçenekleri gelmektedir. Örneğin line segment toola çift tıklayın.

Araçları harici olarak bir kutuda görüntülemek için üstte sağdaki oka tıklanır.

Çift oka tıkladığımızda araç kutularını küçültür. (Path yazısının altındaki <<)

Layout görünümler;

Hazır görünümlere sağ üstteki bölümden ulaşabilirsiniz. Paneller seçilen maddeye göre görünmekte, yer değiştirmektedir. Dilerseniz siz de bu tarz kendinize özel görünümler oluşturabilirsiniz.

Cetveli gösterme:

View menusu ruler->show ruler tıklanır.

Izgara görünümü:

View ->show grid. /hide grid.

View->snap to grid. Izgaraya tutunmak.

Guide oluşturma(cetvelden)

Guide oluşturmak için cetvele fareyi getirip sol tuşa basılı tutup resminize doğru sürükleyin. Bu şekilde özel guidelar oluşturabilirsiniz (hizalama işlemleri vs. için).

View guide ile kilitleme, silme vs…

Smart guides, iki şekli yan yana yerleştirmek…

Görüntüyü yakınlaştırmak uzaklaştırmak:

Zoom tool (büyüteç aracı) ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda klavyede alt tuşu ve Farenin tekerleği ile yakınlaştırma uzaklaştırma işlemi yapabilirsiniz. Büyütecin(yakınlaştırma) klavye kısayolu(Ctrl+space),uzaklaştırmak için de klavye kısayolu Ctrl+alt+spacedir.

Alt bölümden de yakınlaştırma uzaklaştırma işlemleri yüzde verilerek yapılabilmektedir. Fit on Screen görüntünün hiçbir kısmı dışarıda kalmadan en yüksek yakınlaştırma oranıyla yakınlaştırma işlemi yapar.

Grafiklerde sadece pathleri görmek için: view-outline.

Klavye kısayolu. Ctrl+y.

Share this Post

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
*
*