Sunucu kiralama, name server tanımlama ders 1

Arif Ceylan/ Ocak 14, 2015/ Sunucu/Vps/Hosting yönetimi/ 0 comments

Bu yazımda hosting yönetimi için kendi sunucunuzu nasıl kuracağınızı, vps kurulumunu, kullanımını, panel kurulumunu, name server ayarlarını anlatacağım.

Çok fazla hostinginiz varsa, reseller, hosting ücretleri fazla geliyorsa ve yavaşsa, kendinize özel driverları kurdurmakta zorlanıyorsanız ve çok fazla para vermek istemiyorsanız yapacağınız işlem sunucu kiralayıp yönetmektir.

Sunucu kiralamak için en çok kullanılan sistemlerden bir tanesi olan digitaloceanı anlatacağım. Digitaloceanda en düşük özellikli sunucu aylık 5 dolar. Bu 5 dolarlık sunucu üzerine sunucunun imkan verdiği ölçüde site barındırmak mümkün.

Sunucumuz içerisine hosting/reseller yönetimi için panel kurulumu yapacağız. Cpanel en çok kullanılanı ama ücretli. Ücretli ve kullanışlı panellerden biri olan vesta panelin kurulumunu yapacağız.

Öncelikle bir ana domainimiz olacak ve bunda nameserver oluşturup digitaloceana yönlendireceğiz. Diğer domainlerimizi de ana domainimizin nameserverına yönlendireceğiz.

Digitaloceana üye olup sisteme giriş yapalım ve ödeme yapalım.

Ödeme için Billing bölümünü kullanabilirsiniz. Benim şu an hesapta 7.14 dolar param var ve bu ay 2.33 dolar para çekilmiş.

Droplets bölümünden bir domain için sunucu oluşturabilirsiniz. Create droplete tıklayıp bilgileri yazmanız yeterli.

Alt bölümlerde sunucunuzu nerede barındırabileceğinizi seçebilirsiniz.

Sunucunuzda hangi işletim sistemi ve uygulamalar yüklü olacak seçebilirsiniz. Application bölümünden uygulama seçmeniz mümkün. Ben şu an sadece ubuntu kurulumu yapıyorum.

Alttaki create droplet düğmesine tıklayabilirsiniz. Dropletiniz tanımlanmış olacaktır. Droplet için size şifre de üretecektir. Dropletin ipsi ve şifre ile sunucunuza giriş yapacaksınız. Giriş için putty programını kullanabiliriz. Diğer ayarları yapalım.

DNS bölümünden de site adresinizi ekleyin.

Domaini satın aldığımız yerdeki ayarları yapalım. Domaini isimtescilden aldığımızı varsayalım.

Domain yönetiminden nameserver yönetimi bölümüne girip ns1 ve ns2 olmak üzere iki adet name server tanımlayalım.

İp adresi bölümüne digitaloceanda tarafımıza verilen ip adresini yazacağız.

Dns yönetimi bölümüne girelim.

Oluşturduğumuz name servera yönlendirme yapalım. Bunun için müşteri özel dnslere tıklayıp dns güncelleye tıklamak gerekiyor. Ana sitemiz siteadi.com olsun. Yönlendireceğimiz name serverlar da ns1.siteadi.com ve ns2.siteadi.com olur.

Yönlendirme işlemleri tamamlandı.

Bundan sonraki işlem olarak sunucumuza giriş yapıp yazılımları yükleyeceğiz.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Share this Post

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
*
*