Unity 3D programına giriş

Arif Ceylan/ Ağustos 12, 2013/ Unity 3D/ 0 comments

Unity 3D 3 boyutlu oyun hazırlama programıdır.

Üst bölümde menü, altta da sahnemiz, oyun önizlemesi, bileşenler, proje dosyaları, özellikler ve görünümler bulunmaktadır.

2 by 3 yazan bölümden diğer görünümlere geçiş yapılabilir.

Menü çoğu programdaki gibi. File menüsünden yeni proje, sahne vs. oluşturma, kaydetme işlemleri, edit menüsünden düzenleme, kopyalama yapıştırma işlemleri. Assets menüsünden klasör, script oluşturma işlemleri, game object menüsünden kamera, ışık, silindir, küp vs. gibi oyun nesneleri ekleme işlemleri, component menüsünden çeşitli oyun bileşenleri(yer çekimi, fizik bileşenleri vs.) ekleme işlemleri, terrain menüsünden arazi ekleme, window menüsünden pencere ve görünümleri ayarlama işlemleri yapılabilmektedir.

Programda File-new projectten yeni bir proje oluşturalım. Terrain-create terrain den de sahneye bir arazi ekleyelim. Game object menüsü-create other-cube ile de bir küp ekleyelim. Game object menüsü-create other-directional light ile de ışık ekleyip konumlandırmasını aşağıda gösterilen düğmelerle gerçekleştirelim.

3 boyutlu ekranda farenin tekerleği ile yakınlaştırma, uzaklaştırma, farenin orta tuşuna basılı tutup fare hareket ettirilerek ekranda hareketi sağlama, farenin sağ tuşuna basılı tutup hareket ettirme(gördüğünüz alanı döndürme), alt tuşuna basılı tutularak farenin tuşlarıyla hareket sağlama vs. gibi işlemler yapılabilmektedir.Dediğim işlemleri yaparak nasıl sonuç alındığını görebilirsiniz.

Nesneler tıklanarak seçilebilmekte,

Ve üstteki düğmeler ile taşıma, çevirme boyutlandırma işlemleri yapılabilmektedir.

Örnek taşıma… Oklar ile istenilen eksende taşıma işlemi yapılabilir.

Assets menüsünden create javascript ile bir script dosyası oluşturabiliriz. Görüntüdeki diğer dilleri de kullanabilirsiniz.

Project bölümündeki script dosyamıza çift tıklayarak içeriğine erişebiliriz. Monodevelope programı ile içeriği görüntülenmektedir. İsterseniz edit-prefences menüsünden scriptin farklı programla açılmasını sağlayabilirsiniz.

Örnek bir kod. ThePageSpeed adlı integer bir değişken tanımlanıp değeri 3 verilmiştir. Update fonksiyonunda da(otomatik oluşturulan fonksiyon, oyun çalışması esnasında çalışır) nesne z ekseninde transform edilecek, hareket ettirilecektir. Peki hangi nesne?

Herhangi bir nesne seçilip inspectora script dosyası sürüklenebilir. Sürüklendiğinde o script dosyası o nesnede çalışır hale gelir. Oyunu çalıştırdığımızda (üstteki play tuşuyla) Main Camera nesnesi hareket edecektir. Cube nesnesine uygulanırsa Küp hareket edecektir.

Seçili olan nesneye script dosyasını eklediğimiz için İnspectorda script, tanımlanan değişken ve değeri gözükmektedir.

Share this Post

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
*
*